Zgodnie z przepisami, każdy kierowca na terenie naszego kraju ma obowiązek jazdy z włączonymi światłami w samochodzie przez cały rok, o każdej porze dnia i nocy. W praktyce oznacza to, że zarówno w słoneczny dzień latem, jak i pochmurny dzień zimą, światła w samochodzie powinny być włączone, kiedy wjeżdżamy na drogę użytku publicznego.

Sprawne żarówki w samochodzie zapewniają bezpieczeństwo nie tylko nam, ale także innym uczestnikom ruchu. Dlaczego? Po pierwsze, dzięki włączonym reflektorom doskonale widzimy to, co znajduje się jeszcze daleko przed samochodem. Po drugie, inni kierowcy są w stanie zauważyć nasze auto szybciej, dzięki czemu możemy uniknąć kolizji. Włączone światła sprawiają, że stajemy się widoczni nie tylko po zmroku, ale także w słoneczny dzień.

Jazda z niewłączonymi światłami lub niesprawnymi światłami dziennymi/mijania, zagraża bezpieczeństwu naszemu, pieszych i innych kierowców poruszających się po tej samej drodze. Dodatkowo za jazdę z niesprawnym oświetleniem nakładany jest mandat w wysokości 200 zł. Podczas kontroli, za przepalone żarówki w samochodzie, policja może nawet zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. Chcąc tego uniknąć należy regularnie sprawdzać stan oświetlenia naszego auta. Co jednak zrobić, kiedy jedna z żarówek ulegnie przepaleniu? Jak wybrać żarówki samochodowe?

Jak wybrać żarówki samochodowe?

Wybierając żarówki samochodowe należy dokładnie sprawdzić, jakiego rodzaju żarówki zamontowane są w naszym aucie. Można tego dokonać na trzy sposoby. Pierwszym i najszybszym jest skorzystanie z wyszukiwarki żarówek. Drugim sposobem na sprawdzenie, jakie żarówki znajdują się w naszym aucie jest sprawdzenie książki serwisowej. Trzecim, najmniej wygodnym (jednak nadal często stosowanym) sposobem jest zdemontowanie starej żarówki i sprawdzenie jej oznaczeń, wybitych na bańce, pierścieniu lub trzonie.

Rodzaje żarówek samochodowych montowanych w autach osobowych różnią się w zależności od klasy pojazdu. Najczęściej spotykanym rodzajem oświetlenia, stosowanym jako światła mijania i światła do jazdy dziennej, są żarówki halogenowe. Jest to najtańsze oświetlenie, stosowane powszechnie w samochodach starszej generacji. Drugim rodzajem żarówek, jakie możemy spotkać w aucie, są żarówki ksenonowe (lampy wyładowcze), kojarzone często z białym, wpadającym w niebieski kolorem światła. Trzecim typem są światła LED. Tego typu oświetlenie montowane jest w samochodach nowej generacji.

Jak wybrać żarówki samochodowe?

Jak rozróżnić poszczególne typy żarówek?

Do najpopularniejszych rodzajów żarówek samochodowych zaliczyć można te o oznaczeniach H1 i H3. Wewnątrz tych żarówek znajduje się tylko jedno włókno, lecz każda z nich posiada trochę inną budowę. Jak je odróżnić? Żarówki H1 podłączane są tradycyjnie, zaś żarówki H3 podłącza się za pomocą specjalnego przewodu, wystającego z pierścienia. Dodatkowo halogeny H3 posiadają w poprzek ułożony żarnik. Żarówki o oznaczeniu H1 stosuje się zarówno jako światła przeciwmgłowe, jak i światła mijania. W przypadku żarówek typu H3, montaż odbywa się najczęściej tylko i wyłącznie jako światła przeciwmgłowe.

Kolejnym typem żarówek samochodowych, jakie można spotkać są te o oznaczeniu H4. Wewnątrz bańki takiej żarówki znajdują się dwa włókna. Czemu to służy? Żarówki H4 używane są w samochodach, gdzie za światła mijania i światła drogowe odpowiedzialna jest jedna żarówka. Jedno z włókien pozwala na używanie świateł mijania (nazywane często krótkimi), zaś drugie służy jako światła drogowe (zwane również długimi). W skrajnych przypadkach tego typu halogeny używane są jako światła przeciwmgłowe.

Zmodernizowaną wersją halogenów typu H1 są żarówki H7. Elementem charakterystycznym tego typu żarówek jest zamalowany czubek bańki oraz jedno włókno. Ten rodzaj żarówek halogenowych charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami świetlnymi, przy zachowaniu długiego czasu eksploatacji. Żarówki H7 montuje się w nowych samochodach jako światła mijania i światła drogowe.

Wszystkie typy żarówek stosowanych w samochodach osobowych i dostawczych opisane zostały w artykule – Rodzaje żarówek samochodowych.

Na co zwrócić uwagę wybierając żarówki do samochodu?

Wybierając żarówki samochodowe należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii. Pierwszą z nich jest barwa światła. Parametr ten określany jest w Kelvinach (oznaczenie K). Wraz ze wzrostem tej wartości, żarnik może generować światło o barwie żółtej, białej bądź niebieskiej. Światło żółte uzyskuje się przy temperaturze barwowej ok. 3000 K. Najczęściej wybierane są żarówki samochodowe o temperaturze 4300 K, które uzyskują światło białe, takie jakie dostarcza nam słońce w pogodny dzień.

Jeżeli zależny nam na białym, wpadającym lekko w kolor niebieskim świetle, powinniśmy wybrać żarówki o temperaturze barwowej ok. 6000 K. Tego typu żarówki halogenowe imitują światło zbliżone do lamp wyładowczych (popularnie nazywanych xenonami). Należy jednak pamiętać, że żarówki o niebieskiej poświacie szybciej męczą wzrok niż te, dające światło neutralne.

Kolejnym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę dobierając żarówki do samochodu, jest czas eksploatacji (nazywany również trwałością/żywotnością). Żarówki tradycyjne, niebarwione posiadają znacznie dłuższą żywotność niż te, które dają niebieską poświatę. Uwarunkowane jest to tym, że żarówki o barwionym kloszu muszą świecić znacznie jaśniej, co znacząco skraca czas świecenia.

Wiele marek w swoich ofertach posiada żarówki dające x% więcej światła, np. 30%, 50%, a nawet 130% więcej światła z tej samej żarówki. Każda żarówka wypuszczona do obiegu powinna spełniać surowo określone prawnie normy, dlatego tego typu informacje często mogą wprowadzać w błąd. Żarówki w samochodzie nie mogą świecić ani zbyt mocno, ani zbyt słabo.

Co jeszcze powinniśmy sprawdzić przed zakupem? Dobre żarówki posiadają dodatkowo filtr UV, który ma za zadanie zapobiegać matowieniu odbłyśnika oraz szkła/tworzywa, z którego wykonany został reflektor. Wszyscy renomowani producenci, jak Philips, Bosch czy Osram, oferują tylko i wyłącznie żarówki z filtrem UV, wykonane z wysokiej jakości materiałów. Tego samego nie można powiedzieć o tanich zamiennikach za kilka złotych, które oprócz krótkiego czasu eksploatacji często nie posiadają homologacji, pozwalającej na legalny montaż w samochodzie.

Jeżeli nie wiesz, jakie żarówki pasują do Twojego auta, skorzystaj z naszej wyszukiwarki.