Żarówki H4 montowane są w samochodach mniejszych, o mniejszych gabarytach (np. hatchback, segment B) oraz w samochodach starszej generacji. Wewnątrz żarówek halogenowych H4 znajdują się dwa żarniki, jeden odpowiedzialny za światła mijania, a drugi za światła drogowe i przeciwmgielne. Niestety, nawet najlepsze żarówki mają swój czas eksploatacji. Czym kierować się wybierając nowe żarówki H4? Jakie wybrać i ile kosztują poszczególne modele renomowanych producentów jak Bosch, Osram i Philips? Odpowiadamy poniżej.

Żarówki H4 – parametry techniczne

Żarówki halogenowe H4 to jeden z najpopularniejszych typów żarówek (zaraz po żarówkach H7), stosowanych w samochodach osobowych. Dopuszczone do ruchu drogowego żarówki H4 z homologacją posiadają moc znamionową 60/55 W (moc wejściowa 75/68 W) przy napięciu znamionowym 12 V. Napięcie probiercze (pomiarowe) dla tych żarówek wynosi natomiast 13,2 V. Wydajność świetlna tych żarówek wynosi 1000 lumenów dla żarnika odpowiedzialnego za światła mijania oraz 1650 lm dla świateł drogowych.

We wnętrzu każdej żarówki H4 znajdują się dwa żarniki. W związku z tym, wewnątrz bańki montowana jest metalowa płytka, odpowiedzialna za przysłanianie światła, co zapobiega oślepianiu kierowców nadjeżdżających z przeciwka. W zależności od producenta oraz konkretnego modelu, żarówka H4 wytrzymuje od 300 do 700 godzin świecenia. Na czas świecenia wpływają warunki w jakich eksploatowana jest żarówka, ilość cykli włączania i wyłączania oraz jakość samej żarówki. Żarówki H4 posiadają standardowy trzon o oznaczeniu P43t.

Żarówki H4 RANKING

Dobre oświetlenie w samochodzie to podstawa, a takie zagwarantować mogą tylko i wyłącznie żarówki renomowanych producentów. Wybierając takich producentów jak Bosch, Philips czy Osram możemy mieć pewność, że do produkcji każdej żarówki H4 użyto najwyższej jakości materiałów, a dostępne w sklepach żarówki posiadają homologację i certyfikat ECE, dopuszczające je do ruchu drogowego. Każdy z wymienionych producentów posiada w swojej ofercie dziesiątki różnych modeli, z których każda żarówka H4 różnić może się żywotnością, barwą światła, a nawet zasięgiem promienia świetlnego. Poniżej znajduje się ranking żarówek H4, najchętniej wybieranych przez Polskich kierowców.

Ranking Żarówka Producent Cena
1 Żarówki (2szt.) samochodowe h4 (12v) xenon h.i.d. blue vision (moc 100/90w) - homologowane. marki Lumiko usa/jk Lumiko USA/JK Sprawdź cenę w sklepie
2 Żarówka samochodowa H4 Osram, 4050300925127 OSRAM Sprawdź cenę w sklepie
3 Profast Philips żarówka samochodowa h4 vision 60/55w +30% więcej Profast Sprawdź cenę w sklepie
4 Philips Żarówki H4 WhiteVision Ultra 4200K W5W Sprawdź cenę w sklepie
5 Osram żarówka H4 Night Breaker Laser +200% +150m Sprawdź cenę w sklepie

Żarówki H4 Philips

Philips to jeden z czołowych producentów żarówek H4, dostępnych obecnie na rynku. Żarówki halogenowe marki Philips cechują się bardzo dobrymi parametrami świetlnymi, dobrą ceną oraz stosunkowo długą żywotnością. W ofercie producenta znaleźć można zarówno klasyczne żarówki halogenowe, jak i żarówki H4 LED. Na szczególne wyróżnienie zasługują modele z serii White Vision, Raving Vision, X-treme Ultinion, Vision Plus, X-treme Vision oraz Color Vision. W szczególności te ostanie zyskują w ostatnim czasie na popularności. Żarówki H4 Philips ColorVision to specjalna seria kolorowych żarówek, dostępnych w barwach – niebieskiej, żółtej, zielonej i fioletowej. Poniżej dostępne są najczęściej kupowane żarówki tej marki.

Żarówki H4 Osram

Osram to jeden z największych konkurentów marki Philips, w segmencie żarówek samochodowych. Żarówki H4 Osram łączą w sobie świetne parametry świetlne, wysoką żywotność oraz dobrą cenę. W ofercie producenta dostępnych jest wiele modeli żarówek, zasługujących na wyróżnienie. Do najchętniej wybieranych serii zaliczyć można Cool Blue Intense, Night Breaker Laser, Cool Blue Boost, Cool Blue Intense XenonLook, Night Breaker Unlimited, Ultra Life oraz Cool Blue Hyper+. Poniżej dostępne są najczęściej kupowane żarówki marki Osram.

Ranking Żarówka Producent Cena
1 Zestaw żarówek samochodowych OSRAM LEDriving XTR H4 6000K 12V/18W (4062172232920) OSRAM Sprawdź cenę w sklepie
2 Żarówka samochodowa H4 Osram, 4050300925127 OSRAM Sprawdź cenę w sklepie

Żarówki H4 LED

Żarówki samochodowe H4 LED to nowość na rynku, za którą w najbliższym czasie przyjdzie nam jeszcze trochę zapłacić. Żarówki LED typu H4 kosztują od 300 do nawet 700 złotych, w zależności od parametrów świetlnych oraz producenta. Wybierając żarówki samochodowe LED H4 szczególną uwagę należy zwrócić na to, czy wybrany model posiada homologację oraz certyfikat CE/ECT.

W serwisach aukcyjnych dostępnych jest wiele ofert oświetlenia w technologii LED, lecz większość z nich nie posiada wymaganej homologacji. Niestety, żarówkę H4 LED kosztującą w granicach 50-80 zł możemy sobie odpuścić, bowiem z pewnością nie będzie ona dopuszczona do ruchu drogowego.

Test żarówek H4

W testach żarówek H4 zdecydowaną przewagę zyskują żarówki takich producentów jak Bosch, Philips czy Osram. Dostępne testy żarówek samochodowych najczęściej sprawdzają poziom natężenia światła, żywotność, czas wypalania lub kąt i zasięg świecenia. Testy wykonane w domowych warunkach nie są wiarygodne, dlatego zanim pod uwagę weźmiemy wynik takiego testu, należy upewnić się, że został on wykonany w odpowiednich warunkach.

Odpowiedzi na często zadawane pytania:

  • Żarówka H4 – jaka cena? – ceny żarówek H4 wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych za sztukę. Należy pamiętać, aby zawsze wymieniać żarówki parami. W takim przypadku koszt zakupu żarówek należy pomnożyć razy dwa. Wyjątkiem jest sytuacja, w której kupujemy komplet żarówek H4. W takim przypadku możemy zaoszczędzić nawet kilkanaście złotych. Za zestaw żarówek halogenowych renomowanego producenta zapłacimy od 50 złotych wzwyż. Za żarówki LED w takim przypadku zapłacimy od 300 zł wzwyż.
  • Żarówka H4 a H7 – na czym polega różnica? – główna różnica polega na konstrukcji samej żarówki. Żarówki H4 wewnątrz bańki posiadają dwa żarniki, natomiast żarówki H7 tylko jeden. Żarówki H7 montuje się w samochodach nowszej generacji.
  • Czy warto kupić żarówki H4 Xenon? – I tak i nie. Wszystko zależy od tego, czy większą wagę przykładamy do wyglądu naszego samochodu, barwy światła oraz jak dużo jeździmy samochodem i o jakiej porze. Dla osób jeżdżących głównie w dzień halogenowe żarówki ksenonowe będą dobrym rozwiązaniem. Białe, ksenonowe światło szybciej męczy wzrok, dlatego jeżeli jeździsz głównie w nocy, wybierz tradycyjne oświetlenie.
  • Jakie są najmocniejsze żarówki H4? – Do najmocniejszych żarówek H4 zaliczyć można te, wykonane w technologii LED. Natężenie światła przypadające na jedną żarówkę w takim przypadku wynosi od 4000 do 6000 lm. Tradycyjne żarówki oferują strumień świetlny o natężeniu ok. 1000 lm.